Szczypiorno

 nasi mieszkańcy i ich dzieje


Działka nr 7

Przed rokiem 1936 działka została wydzierżawiona przez małżeństwo Stanisława i Mariannę Chojnackich od Józefa Śmiesznego
Jak głosi rodzinna opowieść, pochodzący ze Śniadówka Stanisław dostał od rodziców spłatę wartości jednej krowy. Za te pieniądze pobudowali jednoizbowy dom drewniany. (Zobacz jego wykonaną po latach wizualizację )
 Wkrótce potem do gotowego już budynku dostawiono kolejną, maleńką izbę, w której zamieszkali rodzice Marianny Chojnackiej, Stanisław i Rozalia z Pawelskich Kilisiowie. Stanisław wkrótce zmarł (+1936). Na przełomie 1940 i 1941 do tej izdebki wprowadziła się siostra Marianny, Innocenta Korycka, która 17 maja 1941 roku urodziła córkę Jadwigę.
19 grudnia A.D. 1942 umarła  w tym domu Rozalia Kiliś.
Wkrótce po wojnie Stanisław Chojnacki zniszczył dach na dobudowanej izbie, aby pozbyć się z obejścia szwagierki z dzieckiem. "Jak bachoro dorośnie, będą się tu chłopy schodzić" - podobno tak uzasadniał swój czyn przed żoną.
Innocenta Korycka z dzieckiem został przyjęta przez drugą siostrę, Jadwigę Kamińską, która mieszkała na sąsiedniej działce.
Stanisław i Marianna Chojnaccy zmarli bezpotomnie.
Działka przeszła na własność Jadwigi Koryckiej, obecnie jest własnością Piotra i Rozalii Koryckich.

Wszelkie informacje opublikowano za zgodą rodziny